Racuszki – placuszki z nasionami chia (bezglutenowe i bezjajeczne) 

SKŁADNIKI:
2 szklanki mąki kukurydzianej Bio
1 szklanka wody niegazowanej
50 g cukru z agawy Bio
2 łyżeczki nasion chia – szałwii hiszpańskiej
masło roślinne (trochę)
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 jabłko ekologiczne

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Nasiona chia zalewamy wodą niegazowaną i odstawiamy na 15 minut aby odrobię spęczniały.
2. Mąkę, cukier, sodę oczyszczoną wsypujemy do naczynia (miski) i zalewamy już spęczniałymi nasionami chia Bio. Wszystko razem dokładnie mieszamy.Ciasto powinno mieć konsystencję budyniu. Gdy będzie za rzadkie należy dodać odrobinę więcej mąki kukurydzianej Bio, a gdy będzie za gęste odrobinę wody.
3. Jabłko obieramy ze skórki, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w małe talarki.
4. Odrobinę masła roztapiamy na patelni i łyżką nakładamy małe placuszki, na placuszki układamy po 2-3 talarki jabłka. Smażymy na złoty kolor z obu stron każdy racuch.

Kokosowo-waniliowy chia pudding z karmelizowanymi bananami

SKŁADNIKI (2 porcje):
• 1/4 szklanki nasion chia
• 200 ml mleka kokosowego
• 150 ml wody
• 1 łyżka cukru brzozowego (ksylitolu) lub 2 łyżki zwykłego cukru
• 1 łyżeczka pasty waniliowej

• opcjonalnie: 2 łyżki amarantusa ekspandowanego i syrop klonowy

Karmelizowane banany:
• 1 łyżka cukru trzcinowego
• 1 banan (lepiej mniej dojrzałe)
• 2 łyżki soku z cytryny

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Pierwsza metoda (na szybko): Do rondelka wsypać nasiona chia, wlać wodę i mleko kokosowe, dodać cukier, pastę waniliową i zagotować na średnim ogniu. Zmniejszyć ogień, przykryć garnek pokrywką i gotować na minimalnym ogniu przez ok. 15 -20 minut. Pod koniec można dodać amarantus ekspandowany. Można rozcieńczać dodatkowym mlekiem, dosłodzić syropem klonowym. Podawać np. z karmelizowanymi bananami.
Druga metoda (z namaczaniem): zalać nasiona chia 150 ml wody i odstawić do lodówki na ok.12-24 godzin (lub dłużej jeśli jest taka potrzeba). Następnie dodać mleko kokosowe, cukier i wanilię, zagotować. Gotować na małym ogniu przez ok. 10 minut pod przykryciem. Dzięki wcześniejszemu namaczaniu chia jest delikatniejsza, bardziej aksamitna, żelowa.
Karmelizowane banany: Rozgrzać małą patelnię, wsypać cukier i rozprowadzić go po całej patelni, podgrzewać do czasu aż cukier się rozpuści, wówczas dodać pokrojone na pół i wzdłuż banany i smażyć przez ok. 1-2 minuty, aż banany się zrumienią i przewrócić na drugą stronę, powtórzyć smażenie. Skropić sokiem z cytryny i smażyć jeszcze po 1-2 minuty z każdej strony minuty skrapiając sokiem z cytryny

Gotowy pudding można przechowywać w lodówce i dodawać do różnych deserów, budyni, płatków śniadaniowych.

W wersji light zamiast mleka kokosowego używamy wody kokosowej (w sumie 350 ml).

 

Napój Chia Fresca

Chia fresca to popularny w Meksyku napój dodający energii.
Użyj do niego namoczonych nasion chia.
Żeby zrobić napój potrzebujesz:
1 szklanki wody
1 łyżki nasion chia (Żeby zrobić papkę z namoczonych nasion chia podobną do tej z siemienia lnianego, należy użyć 1 części ziaren chia i 7 części wody. Mieszaninę należy odstawić na 10-20 minut do napęcznienia)
2 łyżeczek miodu
soku z limonki
Wszystkie składniki wymieszać i pić na zdrowie:)

 

Jogurt domowy

2 litry mleka pasteryzowanego (najlepiej ekologicznego) – może być krowie, kozie, a nawet sojowe.

strarter „Zakwaski VIVO”(trzeba przechowywać w lodówce)

Mleko należy podgrzać w garnku do temperatury 37-40 stopni Celsjusza (temeratura nie może być wyższa, bo zabije bakterie, które mają zrobić nasz jogurt, ani niższa, bo proces będzie trwał dużo dłużej). Do filoki z Zakwaską dolej trochę ciepłego mleka, potrząsaj aż do ropuszczenia się proszku, następnie wlej zawartość do naczynia z mlekiem i dokładnie wymieszaj całość. Nigdy nie dodawaj bakterii do zbyt gorącego mleka. Naczynie szczelnie przykryj i dokładnie zaizoluj (np. przykryj je dużym ręcznikiem), następnie odstaw na 6-10 godzin w ciepłe miejsce bez przeciągów, w zimie może być koło kaloryfera. Nie mieszaj.

Gotowy jogurt ma gęstą konsystencję.  Przechowuj go w lodówce do 7 dni. Owoce i dodatki dodawaj przed spożyciem.

Gotowym jogurtem (ok. 1 szklanki) możesz zaszczepić kolejną porcję jescze 2-3 razy, następnie użyj nowej Zakwaski.

 

Sałatka z buraków z kozieradką.

3  średnie buraki ugotowane/upieczone
SKŁADNIKI:
15 dkg żółtego sera
3-4 kiszone ogórki
1 cebula
oliwa z oliwek
kozieradka mielona
sól, pieprz, cukier do smaku

Warzywa i ser pokroić w dość drobną kostkę. Wymieszać, polać 3 – 4 łyżkami oliwy z oliwek, posypać kozieradką (1-2 łyżeczki), doprawić solą, pieprzem i cukrem do smaku.

 

Zupa dyniowa

1 dynia Hokkaido – ok. 1 kg

duża cebula

kawałek korzenia imbiru – 3 cm

4 szklanki wywaru warzywnego

2 łyżki oliwy

świeżo zmielony, czarny pieprz, sól

do dekoracji:
garść uprażonych pestek dyni , gęsta, kwaśna śmietana – kilka łyżek

Dojrzałą dynię przekrajamy na pół, usuwamy włóknisty środek z pestkami, obieram ( jeśli mamy dynię hokkaido – nie trzeba obierać:),  krimy w kostkę o boku 1,5 cm – powinno go być około 4 szklanek. Imbir obieramy i ścieramy na tarce. Cebulę obieramy i siekamy na bardzo drobną kostkę. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy oliwę i podsmażamy w niej najpierw cebulę, potem dodajemy imbir, a na końcu dynię. Chwilę wszystko smażymy mieszając, po czym zalewamy wywarem z jarzyn, zagotowujemy, zmniejszamy ogień i przykrywamy. Zostawiamy na małym ogniu ok. 30 minut. Całość miksujemy, przyprawiamy solą i pieprzem, rozlewamy do talerzy, a każdą porcję możemy udekorować sporym kleksem śmietany i prażonymi pestkami dyni. Świetnie smakuje z grzankami z razowego pieczywa.